Rutland-Melton CiCLE Classic - Entrants 2006

1. Chris Newton Recycling.co.uk

2. Robin Sharman Recycling.co.uk

3. Ben Greenwood Recycling.co.uk

4. Kristian House Recycling.co.uk

5. Evan Oliphant Recycling.co.uk

6. Dale Appleby Recycling.co.uk

7. Peter McDonald Team FRF Carravello\Camplins(Lincoln) (Australia)

8. Joshua Marden Team FRF Carravello\Camplins(Lincoln (Australia)

9. Peter Herzig Team FRF Carravello\Camplins(Lincoln Australia)

10. Cody Stevenson Team FRF Carravello\Camplins(Lincoln (Australia)

11. Joe McDonnell Team FRF Carravello\Camplins(Lincoln (Australia)

12. Ian Wilkinson ScienceinSport.com

13. Phil Dixon ScienceinSport.com

14. Tim Lawson ScienceinSport.com

15. Jack Woodward ScienceinSport.com

16. Stuart McManus ScienceinSport.com

17. Robert Hayles Team KLR\Parker International

18. Craig Butland Plowman Craven - Opera - Leica

19. Wesley Cole Plowman Craven - Opera - Leica

20. Malcolm Elliott Plowman Craven - Opera - Leica

21. Tony Gibb Plowman Craven - Opera - Leica

22. Tom Smith Plowman Craven - Opera - Leica

23. James Taylor Plowman Craven - Opera - Leica

24. Jonathan Dayus Arctic-Shorter Rochford RT

25. James Dobbin Arctic-Shorter Rochford RT

26. Tim Bayley Arctic-Shorter Rochford RT

27. Andy Proffitt Arctic-Shorter Rochford RT

28. Michael Brodwith Arctic-Shorter Rochford RT

29. Allister Tulett Arctic-Shorter Rochford RT

30. Duncan Urquhart Agisko-Dart-Cycling TV

31. Kevin Dawson Agisko-Dart-Cycling TV

32. Gary Hand Agisko-Dart-Cycling TV

33. Eric Ransom Agisko-Dart-Cycling TV (USA)

34. Clayton Barrows Agisko-Dart-Cycling TV (USA)

35. Rob Enslin Agisko-Dart-Cycling TV (RSA)

36. Mark McKay Glendene CC\Bike Trax

37. Ben Hallam Glendene CC\Bike Trax

38. Matthew Talbot Glendene CC\Bike Trax

39. Kristian Downs Glendene CC\Bike Trax

40. Chris Bartlett Glendene CC\Bike Trax

41. Daniel Davies www.agisko-viner.com-U23

42. Gyles Wingate www.agisko-viner.com-U23

43. Sean Brennan www.agisko-viner.com-U23

44. Jimmy Wright Stilton RT\Specialised

45. james Sampson Stilton RT\Specialized

46. James Cambridge Stilton RT\Specialized

47. Damian Harris Stilton RT \ Specialized (Aus)

48. Ross Adams Red kite Cycles

49. Euan Adams Red kite Cycles

50. Ian Legg Red kite Cycles

51. Chris Ward Red kite Cycles

52. Joe Andrews Loughborough Students CC

53. Alec Leslie Loughborough Students CC

54. Adam Duggleby Loughborough Students CC

55. Karl Freeman Team Milton Keynes

56. Martin Smith Team Milton Keynes

57. Richard Cartland Team Milton Keynes

58. Roy Chamberlain Team Milton Keynes

59. Tom Kirk Team Milton Keynes

60. Geoff Beetham Magura

61. Daniel Booth Magura

62. Carl Sturgeon Magura

63. Martin Ford Team Lloyds TSB

64. Graeme Stone Team Lloyds TSB (NZ)

65. Chris Debens Team Lloyds TSB

66. Matthew Higgins JE James RT\Direct Plastics

67. Chris Belsham JE James RT\Direct Plastics

68. Mark Wordsworth JE James RT\ Direct Plastics

69. Christopher Daddy JE James RT\Direct Plastics

70. Andy Collis De Rosa RT

71. Paul Wilkes De Rosa RT

72. Matthew Bottrill De Rosa RT

73. Matthew Stephens Sigmasport RT

74. Mike Harrison Sigmasport RT

75. John Tanner Planet X \ Cycling Plus

76. Mark Lovatt Planet X \ Cycling Plus

77. Richard Wikinson Rapha\Condor

78. Ben Price Rapha\Condor

79. Ben Pochee Rapha\Condor

80. Guy Andrews Rapha\Condor

81. Graeme Hatcher Isle Of Man CG Team

82. Andrew Roche Isle Of Man CG Team

83. Mark Cavendish Isle of Man CG Team

84. Nick Craig Scott UK

85. Dave Collins Scott UK

86. Mike Moss Cottingham Coureurs

87. Julian Gromett Cottingham Coureurs

88. Gareth Jones Team Fuji UK

89. Ryan Henry Private Member

90. Sean Polson V.C.Azzurri

91. Ronnie Batey V.C.Azzurri

92. Warrick Spence London Dynamo\Cyclefit (NZ)

93. Sam Humpherson London Dynamo\Cyclefit

94. Henry Furniss Ride Beyond\bike & Run

95. Shawn Blakey Ride Beyond\bike & Run

96. Lee Davis Pinarello RT

97. Chris Parlett Wildside RT

98. Greg Roche Nippo KFS vehicles

99. David Clarke Nippo KFS vehicles

100. Jonathan Pain Leisure Lakes RT

101. Julian Sharples M.R.Cycles

102. Alex Atkins Evans Cycles RT

103. William Thompson Geoffrey Butlar Cycles

104. Gavin Evans East Midlands BC (PM)

105. Steve Gibson VC Briganti

106. Matthew Charity Team VC Nottingham

107. Charles Tennick Stealth RTt

108. Ashley Brown Featherstone RC

109. Neil Swithenbank MK Cycles

110. Mark Dziobon MK Cycles

111. Thomas Gardner Heron Cyclesport

112. Dean Shannon Heron Cyclesport

113. Stephen Ward Team Swift-Allsports

114. Matthew Jennings Websters Cycling Team

115. Andrew Stuart Ashfield RC

116. Matthew Sewell West Pennine RC

117. Simon Earnest Felt Racing

118. Peter Williams Kinesis UK

119. Mark Thwaites Kinesis UK

120. Wayne Webster Beauvale CC

121. Stephan Wolfer Zenith CC

122. Lewis Meadows Cleveland Whls

123. Alastair Kay York Cycleworks

124. Dafydd Dylan Team Continental

125. Steve Ferguson EC St Etienne-Loire

126. Dieter Droger Wakefield CC

127. Daniel Alexander Ace RT

128. Jon Mozley Merlin Development Squad

129. Gary Adamson Kuota\Biemme

130. Steven Kenny Kuota\Biemme

131. George Richardson Kona\Richey

132. Adam Weaver Doncaster Whls

133. Adam Broyad Climb on Bikes \ Trek

134. Neil Jones Gateway RT

135. Richard Bowen Gateway RT

136. Richard Lambert Rossington Whls.

137. Stuart Axcell GB Fire Brigade

138. Steven Marrows GB Fire Brigade

139. Andy Eagers Derby Mercury RC

140. Meurig James Citihub

Reserves

Res.141. Ashley Whipp Manx Road Club

Res.142. Matthew Barrett Lutterworth Cycle Centre

Res.143. Andy Hayton Cherry Valley RT

Res.144. Gareth Williams Cherry Valley RT

Res.145. Nigel White Sherwood CC

Res.146. Jonathan Hunt Sherwood CC

Res.147. Neil Beasley Ashfield RC

Res.148. Chris Yates Bikinmotion CC

Res.149. Ian Bond CC Giro

Res.150. Hugo Hocknell Angliasport\Condor

Supported by:

Melton Borough Council

Rutland County Council

Oakham Town Council

Sponsored by:

Masterfoods

Nottingham East Midlands Airport

Meltton Building society

Manor Farm Feeds

Life CiCLE

Sports & Health

Melton Times

More at the www.wellandvalleycc.co.uk website